Answer to Question #163157 in Math for saleemaslam

Question #163157

A manufacturer produces a product which it sells for $60 per unit. The variable cost per unit is $20 and the fixed cost per month is $10,000. 

1.  How many units must be sold per month to break even?

a. 167      b. 500      c. 400      d. 250      e. None of these


1
Expert's answer
2021-02-18T13:04:28-0500

"Break.even.units = \\frac{10000}{60-20}=250"


The answer is d. 250



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog