Write a system of linear equation representing any physical phenomena
(i) Solve the system by analytical method.
(ii) Solve the system by numerical method.
Suppose two high school kids during lunch break went to get some snacks. The first kid purchased two doughnuts and three sausage rolls and all cost $12. The other kid got two sausage rolls and a doughnut for $7. Assuming that all the snacks of equal size and amount, how much is the cost of a doughnut and a cost of sausage roll?
We can interpret the above statement as follows:
Let "x" represents doughnut
Let "y" represents sausage roll
Then for the first kid,
For the other kid,
"2y+x= 7 \\implies x+2y=7 \\qquad \\cdots (ii)"
The above is, thus, a system of linear equation with two unknown variable.
(i) Solve the above system by analytical method.
From (ii),
Substitute (iii) in (i)
Substitute "y=2" in (iii)
Therefore, the cost of a doughnut is $3 while the cost of a sausage roll is $2.
(ii) Solve the above system by numerical method.
Using Gauss-Jordan Elimination Method,
The augmented matrix for the above system of equation is:
We'll therefore make zeros in column 1 except the entry at row 1, column 1 (pivot entry).
Divide row 1 by 2, that is "\\left(R_1=\\frac{R_1}{2}\\right)" , we have:
Subtract row 1 from row 2, that is, "\\left(R_2=R_2-R_1\\right)" , we have:
Make zeros in column 2 except the entry at row 2, column 2 (pivot entry).
Subtract row 2 multiplied by 3 from row 1, that is: "\\left(R_1=R_1-\\left(3\\right)R_2\\right)" . We have:
Multiply row 2 by 2 , that is, "\\left(R_2=\\left(2\\right)R_2\\right)" , we have:
From the above,
Therefore, the cost of a doughnut is $3 while the cost of a sausage roll is $2.
Comments
Leave a comment