Answer to Question #213076 in Electricity and Magnetism for Natasha

Question #213076

An object 6 cm high is located in front of a convex spherical mirror of radius 40 cm. Determine the position and the nature of the image.


1
Expert's answer
2021-07-06T11:51:11-0400

Gives

u=-6cm

v=?

f=r2=402=20cmf=-\frac{r}{2}=-\frac{40}{2}=-20cm

We know that

1f=1u+1v\frac{1}{f}=\frac{1}{u}+\frac{1}{v}

120=16+1v-\frac{1}{20}=-\frac{1}{6}+\frac{1}{v}

16120=1v\frac{1}{6}-\frac{1}{20}=\frac{1}{v}

206120=1v\frac{20-6}{120}=\frac{1}{v}

14120=1v\frac{14}{120}=\frac{1}{v}


v=12014=607=8.5cmv=\frac{120}{14}=\frac{60}{7}=8.5cm

m=vu=8.56=1.42m=-\frac{v}{u}=-\frac{8.5}{-6}=1.42

Image is virtual


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog