1.2.1.1
Let "s=" distance in meters, "v=" velocity in meters per minute, "t=" time in minutes.
Distance Time Graph of an object moving along line with a uniform speed
1.2.1.2. The equation of the uniform line motion
Solve for t
Given
Then
A boy takes 24 minutes to walk from home to school.
1.3.1. Let "v_1=" the rate of cleaning a paving by Mpho, "m^2\/h" .
Given "v_1=4\\ m^2\/h." The area "A" of the rectangular paving with the length "l" and the width "w" is
Given "l=12\\ m, w=6\\ m." Then
If the rate of cleaning a paving is constant, then
Substitute
It will take her18 hours to clean a paving.
1.3.2.Let now "v_2=" the rate of cleaning a paving by Maria, "m^2\/h" .
Given "v_2=4\\ m^2\/h=v_1." The area "A" of the rectangular paving with the length "l" and the width "w" is
Given "l=12\\ m, w=6\\ m." Then
If the rate of cleaning a paving is constant, then
Substitute
It will take them 9 hours to clean a paving.
1.3.3. Let now "v_3=" the rate of cleaning a paving by Lerato, "m^2\/h" .
Given "v_3=4\\ m^2\/h=v_1=v_2." The area "A" of the rectangular paving with the length "l" and the width "w" is
Given "l=12\\ m, w=6\\ m." Then
If the rate of cleaning a paving is constant, then
Substitute
It will take the three of them 6 hours to clean a paving.
1.4.1
R45 for 2.5 kg
The price for washing powder
R55.50 for 3 kg
The price for washing powder
R72 for 4 kg
The price for washing powder
"18<18.50"
The best price for washing powder is "R18\/kg".
Comments
Leave a comment