Calculate the Gibbs energy for the following condition K = 7.6 x 10-9, T = 78˚C
"\\Delta G=-RTlnK"
T=78°C=351 K
"\\Delta G=-8.31(351)ln(7.6x10^{-9})=-23682 J"
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments
Leave a comment